Davos ve sonrası

Davos’ta yapılan Gazze panelini yöneten moderatör David Ignatias, Harputlu bir Ermeni ailesinden ABD’li gazetecidir. Amerika’nın saygın gazetesi Washington Post’ta sütun yazarıdır. Türkiye’ye gelip gider. Defalarca ailesinin 1915’te Türkler’ce öldürüldüğünü iddia etmiştir. Amerika’da ailesinde Türkler’ce öldürülen kişi bulunmadığını söyleyen Ermeni, ikinci sınıf Ermeni sayılmaktadır.

Böyle bir kişinin oturum yöneticisi kabûl edilmemesi gerekiyordu. Bir başbakanın eline, koluna, sırtına sırıtarak konuşmasını keseceği elbette öngörülmemiştir. Ama sırf Davos’ta Gazze paneli açıp İsrail Cumhurbaşkanı ile Türkiye Başbakanı’nı karşı karşıya getirmekteki kötü niyeti sezmemek mümkün değildi.
Davos, küresel kapitalin arenasıdır. Yahudi etkisi büyüktür. Böyle bir platformda tarafsız şartların oluşmayacağı, İsrail’in eleştirilemiyeceği açıktır.
Türkiye’nin arabuluculuğundan, Mısır başta, Arap devletleri de çekiniyorlardı. Hamas’a İsrail’e eşit devlet muamelesi yaptığımız fikri egemendi. Hamas, ABD ve AB tarafından terör örgütü kabûl edilmişti. İran’dan başka destekçisi yoktu ve Suriye bile sessizliğe büründü.
Panelde Türkiye aleyhine olay çıkartarak, 24 Nisan’da Ermeni soykırımı kararını kolaylaştırmak da düşünülmüştür. İsrail Cumhurbaşkanı ile kavgalı bir Türkiye’ye Amerika Musevileri destek vermiyeceklerdir. Plandan ABD Başkanı’nın veya çevresinin haberdar olduğu ihtimali kuvvetlidir. Erdoğan’ın Nobel Barış Ödülü için yolunun kesilmek istendiği de söylenebilir.
Şimon Peres gibi Nobel Barış ödülü sahibi, 85 yaşında çok deneyimli bir devlet adamının, o kadar yüksek sesle kavga üslûbunda konuşması ve böyle bir konuşmaya Erdoğan’ın tepkisinin beklenmesi, bu kavganın BM Genel Sekreteri’nin de bulunduğu bir panelde geçmesi, inceden inceye planlanmış gibidir. Kışkırtıcı seçilen moderatör, misyonunu gerçekleştirdi. Olay Davos için yakışıksızdır. Ama bu kabil şeyler dünya kapitalizmini hedeflerinden saptırmaz.

Not : Bu yazı 2 Şubat 2009 tarihli Türkiye Gazetesi – Yılmaz Öztuna ‘dan alınmıştır.

Leave a Reply